Kapari bitkisi içerisinde yer alan bazı özel minerallerin vücudun birçok farklı etkisine neden olabildiği uzun yıllar önce fark edilen bir olgudur. Özellikle Evliya Çelebi’nin sözleri ile ünlenen ve halk tarafından özellikle tercih edilen bu bitki ile sağlıklı etkilerin ortaya çıkabilmesi çok daha hızlı oluşabilmektedir. Özellikle birçok olumsuz etkinin ortadan kalkmasında yararlı olduğu bilinen bu özel etki ile sağlıklı bir hayat içerisinde bulunabilmek mümkün olduğu bilinmektedir.

İçerisinde yer alan bitkisel etkilerin sağlıklı bir şekilde etkilerin ortaya çıkmasına yardımcı olan bu etkiyi daha sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için turşusu da tüketilen etkiler içerisinde yer alabilmektedir. Cinsel gücü arttırıcı, Kabızlık sorunu ortadan kaldıran, idrar söktürücü, balgam söktürücü gibi özel etkileri ile sağlıklı etkilerin ortaya çıkabilmesi de mümkün olmaktadır.

Ağrı kesici etkileri olduğu görülen bu bitkisel etki ile sağlık faktörü üzerinde birçok etkinin ortaya çıkabilmesi de mümkün olmaktadır. Genellikle yapılacak etkili işlemler içerisinde yer alan bu kapari bitkisinin doğru bir şekilde tüketilmesi, etkilerinin çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olacak önemli faktörler arasında yer almaktadır. Siz de bu özel etkiyi hemen kullanmaya başlamak için sitemiz üzerinden sipariş vererek satın alabilirsiniz.
Devamını Oku...
Evliya Çelebi, 400 yıl öncesinde keşfetmiş bu bitkinin varlığını. “İşte bu kumlu toprakta, bu iklim şartlarında “gebre” adında bir yemiş yetişiyor ve bu yöre halkı bu yemişin sirkeli turşusunu yapıyor.Bu turşu için “çok faydalı” diyor Evliya Çelebi.

Faydalı oluşu hastalıklara deva olmasından, zindelik, sağlık , güç vermesinden olsa gerek.Ve meşhur olması da lezzetli, faydalı oluşundan…”

Kaparinin bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein, vitamin, mineraller, rutin ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin olması, onu doyurucu bir besin haline getiriyor. Gençleştirici ve “afrodiziak”- cinsel gücü arttırıcı- etkisi de keşfedilen kapari tomurcukları, Avrupa ve Amerika da vazgeçilmez bir çeşni olarak sofrada yerini alıyor. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde kaliteli bir meze olarak kabul görüyor.Kapari tomurcukları salamura edildikten sonra, zeytinyağı ve limonla işlem görüyor ve mezeye dönüşüyor;sofraların baş tacı oluyor.

Kaparinin tomurcukları dışında “karpuzcuk”da denilen meyveleri ve sürgün uçları da salamura ve sirkede muhafaza edilmek suretiyle gıda olarak değerlendiriliyor. Özellikle de Kıbrıs’ta ve İspanya’da sürgün uçları, vejetasyonun başlarında taze iken toplanıyor.Tabii yine sirke ve tuz ile terbiyelendikten sonra tüketiliyor.Çünkü acılığı- ki bu acılık içeriğindeki hardal yağı glikosidinden kaynaklanıyor- ancak bu şekilde gideriliyor ve asıl tadı ortaya çıkıyor.

İnsanlar kapari hapı gıda niyetine tüketirken aynı zamanda, pek çok hastalığa karşı da bağışıklık kazanıyorlar.Örneğin özündeki rutin, kılcal damarlardaki kanamaları önlüyor.

Hayvanlar yediğinde ise sonuç inanılmaz. Süt ve yumurta verimi oldukça artıyor.

Kaparinin her şeyi değerli; hiçbir şeyi atılmıyor. Dal uçları, tomurcukları, meyveleri gıda sektöründe; yaprakları sertleşmiş dalları, kökleri de ilaç, boya ve kozmetik sanayiinde değerlendiriliyor.

İspanyollar köklerinden yaptıkları ilaçları, hemoroitin tedavisinden kalça rahatsızlıklarının giderilmesine, kadınların regl dönemlerinin düzenlenmesinden sancıların giderilmesinde kullanmışlar. Sirkesinden diş ağrılarının giderilmesinde faydalanılmış. Yine köklerinden zehirlenmelere karşı panzehir elde etmeyi başarmışlar. Siz de hemen kapari hapını sitemiz üzerinden sipariş ederek satın alabilirsiniz.
Devamını Oku...
Kapari eski çağlardan beri kullanılan oldukça faydalı bitkidir. Bu bitkinin içerdiği yararlı özler sayesinde bir çok eski medeniyet hastalıklardan korunmuş ve bu nedenle kapariyi bir ilaç gibi işlemişlerdir. Peki kapari bitkisi nedir? Ne gibi etkileri vardır, tıpta hangi alanda kullanılmaktadır? Bu gibi soruların cevapklarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kapari bitki veya çalı Mısır'da özellikle mevcut Akdeniz bölgesinde bir yerli. Onun botanik adı Capparis Spinosa veya Capparis olduğunu.Bu ortak adı kapari, Caperberry veya caperbush olduğunu. Onun Arapça adı Kaber veya lussef olduğu

Bitki Mısır, Türkiye, İtalya ve İspanya'da mevcut. Ayrıca, Himalaya alanında mevcuttur. Bu deniz-sprey bölgesinde kayalıklar ve taş duvarlar üzerinde yetişir. Bu antik yaşam Batı ya da Orta Asya'nın kuru alanlarda olduğunu ancak düşünülmektedir.

Caperbush yaprak döken çalı yüksekliği 1-2 metreye kadar büyüyen, sonunda, bir yaprak dökmeyen, dikenli olduğunu. Yapraklar alternatif, yumurta şeklinde yuvarlak kalın ve parlak olan. Yaprak stipules dikenler şeklinde formüle edilebilir, bu spinosa adlandırılan nedenidir. Spinosa "her yaprak sapı dibinde çengel dikenler çifti ifade eder.

Bu hermafrodit olan güzel çiçekleri vardır. Çiçekler çok sayıda mor organlarındaki ile beyaz çapı yaklaşık 2 inç,, ve çok görünüş olarak hoş. Oldukça kokulu olması tanınmış, ikindi tarafından şafak ve yakın açık çiçekler, ve bu süre içinde böceklerin pollinating için bir mıknatıs vardır.

Hassas, krem-beyaz yaprakları ve canlı mor dayanıklılık sadece birkaç saat devam etmektedir. Açar önce kapari çiçeği hasat edilmelidir Dahası, çiçekler nadiren kapari bahçelerde görülür.

Tohumlar büyük, böbrek şeklinde ve gri renkli-kahverengidir. Ürün eline daha kolay ve yaralanma olmadan toplanır hangi dikenler, olmadan çeşitli vardır.

Kullanılan parçalar çeşitli bitkisel ilaçlar kabuk ve kök kabuğu vardır. Hemen çiçekli önce sabah zamanında hasat için tomurcukları,, onlar kuru ama yağ, salamura veya sirke turşu asla.

 Kapari temel oluşturan su (% 85) 'dir. Kuru madde acı flavonoid glikozitler, glucocapparin (metil glukosinolat) adlı bir hardal yağı glikozit, enzimatik reaksiyon kapari keskin ilkesi, metil izotiyosiyanat, tarafından nereden serbest kalır yanı sıra, içerir. Böylece, kapari hardal yağı glikozitler içeren her biri lahana ailesinin çeşitli baharat benzer.

Flavonoidler arasında, rutin (rue yılında meydana adını) çok önemlidir. Genellikle salamura kapari yüzeyini kaplayan görülen beyaz lekeler dekapaj işlemi sırasında kristalize hangi rutin tarafından söyleniyor.
Olgunlaşmamış kapari çilek acılık alifatik izotiyosiyanatlar (metil, izopropil ve saniye-butil) nedeniyle, ayrıca, bir piridin alkaloid stachydrine bulundu.
Kullanım

Tıbbi kullanım
Kapari bitki tıbbi amaçlar için eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından uzun zaman önce gelen kullanılmıştır.

Kapari bir analjezik olarak kullanılır; Anthelmintik, Antihaemorrhoidal, müshil, Deobstruent, depurative, Diüretik, yorgunluk ve ağrı giderir, Balgam söktürücü, tonik, vazokonstrüksiyon. Bu kök kabuğu malıdır. Kök kabuğundan decoctions ödem, anemi, artrit ve gut için geleneksel ilaçlar kullanılmaktadır.

Gövde kabuğu acı ve idrar söktürücü olduğu. Yemeklerden önce alındığı takdirde bu iştah artacaktır.Bu amaçlar için etkinliği için nedenlerinden biri, aynı zamanda bitki tadına katkıda anti-oksidan bioflavinoid rutin'den içeren olması olabilir.

Ayurvedeic Tıpta kapari karaciğer fonksiyon geliştirmek, karaciğer uyarıcı ve koruyucu olarak kaydedilir.Bu, mide-bağırsak enfeksiyonları, ishal, gut ve romatizma tedavisinde dahili olarak kullanılır. Harici olarak, bu cilt hastalıkları, kılcal halsizlik ve morarma kolay tedavi etmek için kullanılır.

Açılmamış çiçek tomurcukları müshil bulunmaktadır. Bu öksürük tedavisinde dahili olarak kullanılır, ve harici olarak göz enfeksiyonları tedavi etmek için. Tomurcukları aldoz redüktaz inhibitörleri olarak bilinen reductose bileşikler zengin bir kaynaktır - bu bileşiklerin, katarakt oluşumunu önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Tomurcukları açık çiçek önce hasat edilir ve daha sonra kullanmak için salamura olabilir - hazırlanan düzgün onlar mide ağrısı hafifletmek için söyleniyor.

Tıbbi kullanım, bir anti-romatizmal olarak gaz azaltılması yer alır. Bu, bir diüretik, solucan ilacı ve tonik olarak kullanılmak üzere bildirilmiştir.Yaprakları gut tedavisinde bir lapa olarak yara bere ve uygulanır.


Mutfak kullanımı

Kapari keskin bir mayhoş lezzet ve acılık, kendine özgü aroması ve bu makarna sosları, pizza, balık, et ve salata gibi comestibles için tuzluluk ekleyin. Kapari ve lezzet hardal ve karabiber benzer olarak tanımlanabilir. Aslında, kapari güçlü bir lezzet hardal yağı geliyor: metil izotiyosiyanat (glucocapparin moleküller serbest) ezilmiş bitki dokularında kaynaklanan.

Genç flowerbuds (bezelye büyüklüğünde) en yüksek kalitede beri kapari, günlük toplanır. Kapari kendi boyutunun küçüklüğü ile orantılı olarak değerlenir. Genç meyve ve ihale şube ipuçları da turşu ve bir çeşni olarak kullanılan olabilir. Çiçek tomurcukları turşu ve soslar, salatalar bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Bu sirke, ya da bazen tuzlu sirke turşu bulunmaktadır. Kapari ve genç meyveleri ikisi de ilk Avrupalılar tarafından, soslarda ve dekapaj kullanılır.

Kapari birçok Akdeniz mutfağı için gerekli olan ve çoğunlukla İtalyan (ve Kıbrıs) gıdalar ile ilişkilidir. Çoğunlukla domates veya soslar uygulanır ve kümes hayvanları ve balık iyi uyum vardır. Dahası, soğuk et ile popüler olan ve sık sık İtalyan pizza için kullanılır.

Olgunlaşmamış küçük yapraklar dahil olmak üzere ihale genç sürgünler de, bir sebze olarak yenir pişmiş ve kuşkonmaz veya salamura gibi kullanılabilir. Daha nadiren, olgun ve yarı olgun meyve pişmiş sebze olarak yenir. Buna ek olarak, yanmış kaparili köklerinden kül tuzunun bir kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Diğer Kullanım Alanları

Capers yüzyıllardır lezzet olarak kullanılmıştır. Kökünün bir özü, kozmetik olarak kullanılan ve pembe renkli döküntü ve kılcal zayıf tedavisinde özellikle faydalıdır.
Bir süs bitkisi olarak da kullanılır.
Devamını Oku...
Taze kapari çok bilinmeyen bir garnitürtür, ancak İtalyan yemeklerinin vazgeçilmek bir ek besinidir. Bir makarna ve salata yemekleri baharat olarak kullanıldığında, tuzlu bir lezzet katar ve tabağa daha görsel bir şeçenek sunar. Gerek tadıyla gerekse, besleyici özellikleri ve yararlarıyla kapari oldukça ilgi çekici bir bitki. Hayatı boyunca hiç Kapari yememiş kişiler vardır ancak onun tadını bir kez alanlar, yemeklerinde ve salatalarında kullanmaktadır. Peki bunun yanında kaparinin sağlığmıza yararları nelerdir?

Tıbbi Özellikleri
Eski Yunanda Kapari romatizma gibi iltihaplı durumların tedavisinde kullanılan ve ilaç olarak muamele olarak görülen eski bir bitkidir. Kapari aşırı gaz için de bir tedavi olarak tarih boyunca kullanılmıştır. Bu desteklemek için çok az bilimsel kanıt var olsa da, sağlık karaciğer fonksiyonlarını düzenlemek için de oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Kapari güçlü antioksidan özelliklere sahip iki bioflavonoid, rutin ve quercetin içerir.

DNA Koruyucusu

Günlük web Bilim yayınlanan bir çalışmada, ızgara et, taze kapari özleri ekleyerek DNA, hücrenin genetik materyal zarar verebilir bileşiklerin oluşumunu önlemek için yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu bileşikler, kalp hastalığı ve kanser gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu etkisini görmek için çok kapari almaz. DNA hasarı azaltmak için gerekli kapari özü miktarı genellikle garnitür olarak ya da sezon gıda için kullanılacak miktarı eşdeğerdir.

Brokoli ile Benzerliği

Taze kapari brokoli gibi sağlıklı olabilir mi? Kapari ve brokoli hem tarafından paylaşılan bir sağlık yararı izotiosiyanitlerin varlığıdır. İzotiyosiyanatlar karaciğer arıza kanseri potansiyel hücrenin DNA zarar verebilir kimyasalların neden yardımcı olur. Bu doğal kimyasallar bazı kanser türleri riskini azaltmak düşünülmektedir. Bu izotiosiyanitlerin onlara keskin tat vermek kapari mevcut var.

Beslenme Profili

Taze Kapari yağ ve kalori de düşüktür ve lif ve demir nispeten iyi bir kaynaktır. Dikkat hipertansiyon veya kalp hastalığı olanlar tarafından kullanılmalıdır. Kapari 250 mg sodyum çok yüksektir. tek bir çorba kaşığı sodyum ve aşırıya kaçmadan yenmelidir. Neyse ki, onların yerine keskin, tuzlu tat ilave tuz ihtiyacını azaltır.
Devamını Oku...